Nástroje pre zjednodušenie prístupu

Skip to main content

26. máj 2022

Ak chceš tento článok niekomu poslať, nech sa páči.

V Bibiane rozkvitla Záhrada rozprávok


Ručne vyrobené úle so včeličkami visiace zo stropu, tradičné rozprávkové kostýmy, chameleón z veľkorozmerných skladačiek , či obraz maľovaný v tme. To a ešte ďaleko viacej nájdete na výstave V záhrade rozprávok v bratislavskej Bibiane.

Detská fantázia, experiment aj klasika
 
Záhrada rozprávok ukazuje detskú fantáziu, kde sa po stopách zvieratiek dostanete k rôznym interaktívnym hrám v podobe optických hračiek. Pri prechádzke nájdete kašírované rozprávkové bytosti vyrobené z papiera, ale aj postavičky z klasickej hliny. Jednoducho experiment strieda klasiku. Jedným z ústredných bodov výstavy je deťmi namaľovaný obraz, ktorý vznikal v tme iba pri svetle projektora. Výsledok detskej práce dopĺňa krátke video, ktoré časozberom ukazuje, ako vznikal spomínaný obraz známeho umelca, ktorý deti prispôsobili svojmu videniu. 
 
Hudobná abeceda
 
Výstava Záhrada rozprávok nie je iba pre výtvarníkov. Ujo  Šľabikár s pomocou detí v ďalšej videoprojekcii vysvetľuje nenáročným spôsobom, ako sa hrá na niektoré  hudobné nástroje, ukazuje ich záhady a vysvetľuje  prečo a ako sa hudobné nástroje zadeľujú do rôznych skupín. Hudobnú abecedu samozrejme vyrábali samotné deti. 
 
Okno do sveta detskej fantázie
 
Výstava umožňuje nahliadnuť do sveta detskej fantázie a ríše slobody, ktoré dieťa prežíva a vyjadruje rečou, spevom, tancom, aj výtvarným prejavom. Motivuje  tvorivosti detí, aj dospelých. Detská predstavivosť sa v Záhrade rozprávok  naplno prejavuje prostredníctvom vystavených keramických výrobkov Z hliny vymodelovali deti hravým a experimentálnym prístupom rozmanité postavičky a predmety, ktoré vyjadrujú ich individuálne preferencie. Výstavu pripravili žiaci všetkých odborov ZUŠ Jána Albrechta v Bratislave pod pedagogickým vedením svojich učiteľov. Je slávnostnému otvoreniu  predchádzalo pouličné divadlo na motívy rozprávky Gašpara Beisera z knihy Prešporské rozprávky a štýlová hudba  s iinterpretmi hrajúcimi v dobových kostýmoch. 
 
Spolupráca Bibiany a ZUŠ J. Albrechta
 
Výstava Záhrada rozprávok je voľným pokračovaním projektu V záhrade rozprávok, ktorý ZUŠ Jána Albrechta pripravila ešte v  roku 2007. V tom čase to bol jeden z najväčším projektov, ktoré táto umelecká škola sídliaca v  Petržalke dovtedy pripravila.  Pracovalo na ňom viac ako dvesto žiakov zo všetkých odborov školy spolu so zdravotne postihnutými deťmi. 
 
Na premiére boli okrem iných významných hostí aj niekdajší riaditeľ Bibiany a hlavný organizátor Bienále ilustrácii Bratislava Peter Čačko, zakladateľ Bienále ilustrácie Bratislava Dušan Roll, ale aj umelecký sochár  Tibor Bartfay. Ten vtedy škole venoval zmenšený model sochy Hansa Christiana Andersena, ktorá stoji na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.  Zaujímavosťou je, že ide o model, ktorý posudzovala Kráľovská akadémia v Dánsku a na jeho základe súhlasila s inštaláciou sochy na námestí v centre hlavného mesta. Dnešnou Záhradou rozprávok si ZUŠ J. Albrechta pripomenúť 15. výročie premiéry tohto multižánrového predstavenia na motívy rozprávok H. CH. Andersena. 
 
Ostrov kultúry medzi panelákmi
 
ZUŠ Jána Albrechta nájdete v bratislavskej Petržalke na Topoľčianskej 15. Sídli tam už vyše 30 rokov. Môžeme povedať, že škola sa stala jedným z kultúrnych centier najväčšieho sídliska na Slovensku. V školskej  Galérii Kamila Vyskočila nájdete jeho cyklus fotografií „Videl som hudbu“. Tieto umelecké fotografie boli  dlhé roky  vystavené v Slovenskej filharmónii. Stále je tam aj  model sochy H. CH. Andersena od Tibora Bartfaya. ZUŠ J. Albrechta  má ako jediná na Slovensku koncertnú sálu pomenovanú po Edite Gruberovej. Okrem toho má dve tanečné sály, vlastné divadlo JA, ktoré pokrstila Zuzana Kronerová. Táto škola  ako prvá na Slovensku otvorila nový vyučovací odbor - Odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby. Spolupracuje s 10 školami v zahraničí. Organizuje dve celoslovenské súťaže a má viac ako 800 žiakov.

26. máj 2022

Ak chceš tento článok niekomu poslať, nech sa páči.