Nástroje pre zjednodušenie prístupu

Skip to main content

Na čo sme najviac hrdí

ZUŠ Jána Albrechta je jedným z kultúrnych centier v bratislavskej Petržalke. Nájdete v nej rukopis speváčky Edity Gruberovej, Galériu významného slovenského fotografa Kamila Vyskočila, model sochy H.Ch. Andersena, ktorý škole venoval akademický sochár Tibor Bártfay, dve koncertné a dve  tanečné sály, divadlo, aj dva výtvarné ateliéry. Je prvou ZUŠ na Slovensku, v ktorej sa začala vyučovať v novom odbore audiovizuálna tvorba.

Pri vstupe do školy vás poteší pohľad na výtvarné práce žiakov školy. Výstava je vždy zameraná na aktuálne ročné obdobie. O pár metrov ďalej už vkročíte do Galérie Kamila Vyskočila, kde môžete vidieť hudbu. Jeden z najvýznamnejších slovenských fotografov totiž daroval škole cyklus fotografií zo Slovenskej filharmónie z rokov 1961 – 1972 pod názvom „Videl som hudbu“. Kamil Vyskočil na nich zachytil ruky svetoznámych dirigentov, aj vystúpenia najvýznamnejších koncertných umelcov z tohto obdobia.

Z galérie Kamila Vyskočila sa dostanete priamo do koncertnej sály, kde je vystavený model sochy H.Ch. Andersena, ktorý škole venoval T. Bártfay. Na základe tohto modelu dánska Kráľovská akadémia dala T. Bártfayovi súhlas na inštaláciu sochy na Hviezdoslavovom námestí. Druhá koncertná sála v škole je pomenovaná po Edite Gruberovej. V nej nájdete aj speváčkin autogram a obraz „Vysoké C“. Presne taký mala aj Edita Gruberová vo svojom dome vo Švajčiarsku.

Na chodbách školy stretnete malé baletky, ktoré sa na svoju kariéru pripravujú v dvoch tanečných sálach. Nebuďte prekvapení, ak vás oslovia žiaci s mikrofónom a kamerou. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o žiakov Odboru audiovizuálnej a multimediálnej tvorby (AMT), ktorí pracujú pre školskú televíziu TMA. Všimnite si slovnú hračku AMT - TMA. Tento odbor má vo svojom archíve okrem spravodajstva a publicistiky aj videoklipy, animované, či hrané filmy, ktoré vznikali aj v spolupráci s Literárno–dramatickým odborom. Škola tak efektívne využíva svojich päť odborov, v ktorých sa učí viac ako 900 žiakov.

ZUŠ Jána Albrechta je aj šíriteľom slovenskej kultúry v zahraničí. Mladí hudobníci koncertovali vo Fínsku, Dánsku, Portugalsku a samozrejme v krajinách, ktoré susedia so Slovenskom. Speváckemu oddeleniu  venoval svoju  kompletnú tvorbu pre deti Ali Brezovský – autor jednej z víťazných piesní na Bratislavskej lýre. V škole si pamätajú na už legendárne Swingové večery s jazzovou legendou Alojzom  Boudom, na ktorých tento fenomenálny klavirista hral aj so žiakmi školy.

Škola je hlavným organizátorom dvoch celoslovenských súťaží. Musica Camerata Ján Albrecht je zameraná na komornú hru, a o Zlatú klapku súťažia deti a mládež v audiovizuálnej a multimediálnej tvorbe. 

Viac informácii o tejto oáze kultúry medzi panelákmi nájdete na www.zusjanaalbrechta.eu. Mimochodom, stránka školy spĺňa odporúčania EÚ a je prispôsobená aj pre zrakovo znevýhodnených.

Ak túto školu navštívite, nezabudnite sa poprechádzať aj pri neďalekom jazere Veľký Draždiak, ktorý je súčasťou chráneného územia Lužných lesov. Ak chcete vedieť, po kom je jazero pomenované, vráťte sa do ZUŠ a vypýtajte si dokument Tajomstvá petržalskej hájovne. Vyrobili  ho žiaci AMT. Ak si ho pozriete, budete prekvapení a zaručene budete mať vyriešený svoj ďalší program pri spoznávaní čarovnej Bratislavy.

Imprint