Nástroje pre zjednodušenie prístupu

Skip to main content

21. september 2021

Ak chceš tento článok niekomu poslať, nech sa páči.

Spisovateľ Marián Hatala naživo v našej ZUŠ!


Prezentácia knihy Doučko s futbalom a diskusia s jej autorom

Literárno-dramatický odbor 13. októbra urobil radosť milovníkom kníh všetkých vekových kategórií! Na našu školu zavítal slovenský básnik, prozaik, prekladateľ, publicista a pedagóg, ktorý sa venuje aj tvorbe kníh pre deti a mládež, Marián Hatala, ktorý je známy nielen žiakom nášho LDO.
Stretnutím s ním sme nadviazali na úspešné minuloročné online podujatie s názvom „Marián Hatala číta žiakom ZUŠ Jána Albrechta“ a všetci boli veľmi radi, že sme sa tentokrát mohli, aj keď v rámci opatrení, konečne stretnúť naživo v našej ZUŠ, a to v koncertnej sále!
 
Večer bol venovaný prezentácii jeho najnovšej knihy Doučko s futbalom, s nádhernými ilustráciami Gábora Gyenesa, s ktorými sa v októbri zúčastní na bienále ilustrácií v Budapešti. Kniha vyšla pred letnými prázdninami vo vydavateľstve a občianskom združení Madách a dostala sa do našich kníhkupectiev!
 
Marián Hatala nám z nej prečítal úryvky a porozprával o jej vzniku. Dozvedeli sme sa, že kniha nie je len o futbale a určite nie je len pre chlapcov. Autor ju písal pre malých aj veľkých čitateľov a nájdeme v nej svedectvo o potrebe priateľstva a rodiny, ako aj o prirodzených pochybnostiach detí vo svoje schopnosti, ktoré s podporou rodičov dokážu prekonať i o tom, že naučiť sa prijať prehru je niekedy viac ako zvíťaziť...
 
Po úvodnej rozprave a čítaní úryvkov nasledovala diskusia s prítomným obecenstvom, v ktorej nám Marián Hatala prezradil nielen to, ako sa začala jeho cesta spisovateľa či prekladateľa a ako vyzerá jeho práca dnes, ale dozvedeli sme sa aj to, že jeho profesorkou slovenčiny bola rodinná príbuzná práve nášho Jána Albrechta!
 
Zlatým klincom večera bol krst knihy Doučko s futbalom, ktorú sme pokrstili konfetami s písmenkami, aby sa z autorovej mysle a srdca sypali takto krásne aj naďalej! Na vykonanie tohto slávnostného aktu Marián Hatala pozval dve žiačky LDO – Karolínu Hrmelovú a Zoju Vojtičkovú, ktoré na úvod a záver predniesli dve jeho básne z básnickej zbierky Spoveď záškoláka.
 
Tým sa však podujatie ešte neskončilo! Nasledovala torta s titulným obrázkom knihy s prskavkami a autogramiáda knižky, ktoré Marián Hatala žiakom podpísal s osobným venovaním.
 
A keďže nám autor prezradil, že má v pláne čoskoro napísať pokračovanie knihy Doučko s futbalom, už teraz sa na druhý diel a jeho prezentáciu u nás v škole veľmi tešíme!!!

21. september 2021

Ak chceš tento článok niekomu poslať, nech sa páči.