Nástroje pre zjednodušenie prístupu

Skip to main content

23. november 2021

Ak chceš tento článok niekomu poslať, nech sa páči.

Aj v našej ZUŠ môžete odovzdať krabicu od topánok plnú lásky!


Zbierka predĺžená do 6. 12. 2021!
Urobme spoločne krajšie Vianoce seniorom!

Milí priatelia našej ZUŠ-ky, radi by sme Vám dali do pozornosti, že sme sa tento rok ako škola zapojili už do 4. ročníka mimoriadne úspešnej celoslovenskej zbierky s názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“, ktorá sa tento rok spustila 19. 11. a budeme veľmi radi, keď sa spolu s našimi pedagógmi a zamestnancami stanete aj Vy jej súčasťou. Obraciame sa teda na Vás s možnosťou a pokynmi ako sa zapojiť do tejto vianočnej zbierky a potešiť v týchto neľahkých časoch opustených slovenských seniorov v domovoch dôchodcov a spríjemniť im tohtoročné Vianoce.
 
O čo sa jedná?
Naplňte krabicu od topánok maličkosťami, ktoré potešia babičku alebo deduška v domove dôchodcov. Často je to jediný darček, ktorý dostanú, preto do krabice nezabudnite vložiť aj kúsok svojho srdca. Krabicu následne môžete jednoducho odovzdať na vrátnici našej ZUŠ, keďže v dôsledku opatrení od pondelka 29. 11. prebieha vyučovanie dištančnou formou. Krabice zbierame vzhľadom na predĺženie pôvodného termínu 2. 12. 2021 organizátormi do 6. 12. hod. Krabice následne hromadne odovzdáme pridelenej kontaktnej osobe od organizátorov.
 
Ďalšie otázky, ktoré by Vás mohli zaujímať:

Ako má vyzerať krabica – oddeliteľný vrch a spodok
Ľubovoľnú krabicu od topánok obaľte baliacim papierom tak, aby sa dala oddeliť vrchná a spodná časť, kvôli skontrolovaniu obsahu organizátormi (krabice sa kontrolujú z bezpečnostných dôvodov a takisto aj preto, aby v nich bolo len to čo má a všetko, čo má podľa daných štandardov – ak ich krabica nespĺňa, organizátori ju doplnia. Starí ľudia sú totiž ako deti, porovnávajú si darčeky a preto by mali byť krabice naplnené rovnomerne. Taktiež organizátori dopĺňajú do krabíc ďalšie kresby a pozdravy od detí, ktoré venujú školy alebo iné sponzorské dary – krížovky, drogérie, šperky, a pod.)

Má mať krabica nadpis?
Ak je obsah krabice výhradne určený pre ženu, označte ju viditeľným nadpisom „babička“, ak pre muža, tak „deduško“. Ak je obsah neutrálny, nie je potrebné žiadne označenie.

Čo dať do krabice?
– každá krabica by mala obsahovať:
 • Niečo sladké (keksík, perníčky, cukríky, DIA sladkosti, ovocné detské taštičky…)
 • Niečo slané (tyčinky, slané kekse, praclíky, kukuričné chrumky, krekry…)
 • Niečo teplé (káva, ovocný čaj, cappuccino, horúca čokoláda, bylinný čaj…)
 • Niečo mäkké (teplé ponožky, papučky, rukavice, čiapka, šál, uteráčik…)
 • Niečo voňavé (sprchový gél, telové mlieko, krém na ruky, balzam na pery, parfém…)
 • Niečo na zábavu (krížovky, dobrá kniha, kresbičky od detí, pozdrav, medovník, pohladnica…)
 • Niečo zo srdca (ručne kreslená pohľadnica, plyšový macko, soška anjelika, šálka, vianočná dekorácia)
Čo do krabice nepatrí?
 • Používaná kozmetika, drogéria alebo viditeľne nosené oblečenie
 • Otvorené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe
 • Čerstvé ovocie a čerstvé potraviny (často sa pokazia, kým je krabička odovzdaná)
 • Trvanlivé potraviny vhodné na tepelnú úpravu (napr. cestoviny, polievky, fazuľa, horčica, veci do mikrovlnky atď.)
 • Príliš veľké veci, ktoré zaberú veľkú časť krabice (napr. veľká krabica džúsu, veľké balenie papierových vreckoviek/ toal. papiera, veľká plyšová hračka)
 • Špecifický kus oblečenia (tepláky, sveter, pyžamo- ťažko trafiť veľkosť, keď neviete kto krabičku dostane)
 • Sviečky, zapaľovače, čistiace prostriedky
 • Lieky, alkohol
 • Šumivé rozpustné tablety do vody a rôzne vitamínové doplnky (nepoznáte zdravotný stav náhodného príjemcu, mohli by si ich pomýliť s cukríkmi)
 • Nebezpečné predmety (napr. ostré nožničky, pilníky, vreckový nožík atď.)
 • Zbytočnosti, ktoré Vám doma zavadzajú (napr. rôzne staré sošky, staré dekorácie, staré knihy nezaujímavého alebo pesimistického či hororového obsahu atď.)
 • Nezabalené krabičky vianočným papierom alebo zabalené krabičky vcelku (nezabalený vrch a spodok zvlášť)
 • Obsahovo nevyvážené krabičky (plná krabička len jedného kusu oblečenia, plná krabička len čajov alebo priveľa sladkostí či kozmetiky)
 • Mašle a stuhy na vrchu krabice (s krabičkami sa potom zle manipuluje a zle sa ukladajú na seba v obmedzenom priestore našich dobrovoľníkov)
 • Peniaze alebo iné hodnotné veci
 • Prosíme, nepoužívať príliš malé krabice z detských topánok alebo naopak priveľké krabice od dámskych čižiem. Najlepší by bol štandardný rozmer aby mali starkí približne rovnaké množstvo nádielky.
Môžem dať do krabice doma robené výrobky?
Doma robené výrobky sú milou pozornosťou, avšak treba myslieť na to, že od momentu, keď odovzdáte krabičku a niekto ju dostane, prejde takmer mesiac. Väčšina starkých dostane darčeky až tesne pred Vianocami, alebo na Vianoce. Preto myslite na to, aby sa doma robené výrobky nepokazili dovtedy. Taktiež je najlepšie spýtať sa kontaktnej osoby, lebo môžu sa na to pozerať v rôznych domovoch rôzne. V niektorých domovoch vyslovene zakázali doma robené výrobky. Ak ste ich však dali do krabice, kontaktná osoba ju pri kontrole vyberie a odovzdá domovu v taške mimo darčekov. Nevhodné sú trubičky a oplátky, tie sa pri presunoch môžu polámať.

Musí sa použiť len krabica od topánok alebo aj iná?
Starí ľudia sú často v určitých veciach ako deti a budú si porovnávať darčeky. Preto je dôležité, aby každý dostal približne rovnaký obsah. Vyhnite sa preto používaniu malých krabíc napríklad od detských topánok, alebo naopak, priveľkých krabíc od čižiem. Vzbudilo by to dojem, že jeden dostane viac a druhý menej. Ak nemáte krabicu od topánok, skúste sa spýtať v najbližšom obchode s topánkami, či by Vám krabičky nedali. Prípadne môžete použiť kupované krabice (majú Pepco, Tedi, Kik) približne vo veľkosti škatule od topánok.


Novinka – Mikulášsky balíček:
Tento rok majú organizátori aj novinku – súčasnú zbierku „láskyplné Mikulášske balíčky“ – zjednodušenú verziu krabičiek, ktoré takisto môžete pripraviť a do 6. 12. odovzdať na vrátnici našej ZUŠ.
 • V každom mikulášskom balíčku by malo byť niečo sladké, niečo na zahriatie (čiapka, šál, ponožky) a niečo od srdca (odkaz, soška, vianočná ozdoba, perníček), zabalené v Mikulášskom sáčku.
Odpovede na ďalšie otázky, ako aj viac informácií o projekte nájdete na webovej stránke projektu:
 
 
Dojemné videá a fotografie z odovzdávaní krabíc seniorom z predchádzajúcich ročníkov nájdete aj na profile projektu na sociálnych sieťach:

Facebook: https://www.facebook.com/groups/259753831309193
Instagram: @kolko_lasky

Ide o nesmierne krásny projekt, ktorý je dôkazom, že častokrát ťažký osud slovenských seniorov nám nie je ľahostajný, o čom svedčia z roka na rok rastúce počty vyzbieraných krabíc (doposiaľ 98 239) a ľudí, ktorí sa do zbierky zapájajú (doteraz 1200 zariadení a 200 kontaktných osôb).

Sme preto veľmi radi, že môžeme aj my, ako Základná umelecká škola, ktorá chce svojich žiakov viesť k rozvoju úcty a láske k starším ľuďom a byť im v tom príkladom, vďaka Vám, milí rodičia a žiaci, priložiť ruku k tomuto nádhernému dielu.

Budeme Vám veľmi vďační za každú jednu krabicu od topánok alebo mikulášsky balíček, ktoré naplníte darčekmi a láskou pre seniorov.

Vopred Vám veľmi pekne ďakujeme za Vašu štedrosť!

23. november 2021

Ak chceš tento článok niekomu poslať, nech sa páči.